Federal Energy Regulatory Commission skip navigation

 
 
 
 
 
 

Commissioner Philip D. Moeller

Philip D. Moeller is serving his second term on the Commission, having been nominated by President Obama and sworn in on July 16, 2010, by Congresswoman Cathy McMorris Rodgers (R-Wash.), for a term expiring June 30, 2015.

He was first nominated to FERC by President George W. Bush in 2006 and sworn into office on July 24, 2006, by Chief Justice of the United States John Roberts. Learn More

Published Articles & Interviews | Dissent & Concurring Opinions [eLibrary]

  • Contact

    ADDRESS:
    888 First Street, NE
    Washington, DC 20426
    Telephone: 202-502-8852
    Email: customer@ferc.gov

    If you wish to comment on an ongoing proceeding before the Commission, please visit our FERC Online section.

    Request for Speaking Engagements and Meetings
    Meeting & Speaking Request Form
  • Staff

    Jennifer Murray,
    Confidential Assistant

    Michelle Brown,
    Secretary

    Cristie DeVoss ,
    Policy Advisor for Eastern U.S.

    Robert Ivanauskas,
    Policy Advisor for Central U.S.

    Jesse Hensley,
    Policy Advisor for Western U.S.




  • Sworn In

    Sworn In for the New Term:
    July 16, 2010
    Term Expires:
    June 30, 2015

    Previously Sworn In:
    July 24, 2006
    Term Expired:
    June 30, 2010



Updated: October 20, 2014